FIRMA SDP - zastosowanie adiuwantów w agrotechnice rzepaku - ISOTAK PRO+

Zobacz firmowe strony www: procam.pl | Gdzie kupić nasze produkty?
Przejdź do treści
FIRMA SDP - zastosowanie adiuwantów w agrotechnice rzepaku

Firmy PROCAM i SDP w dziedzinie adiuwantów współpracują wspólnie od ponad 6 lat.
Wszystko zaczęło się do pierwszego na rynku adiuwantu oraz kondycjonera wody o nazwie ISOTAK PRO+. Jednak rosnące zapotrzebowanie oraz coraz większa intensyfikacja upraw w polskich gospodarstwach stworzyła potrzebę wprowadzenia nowszych oraz bardziej specjalistycznych adiuwantów z firmy SDP na podstawie wykorzystania ich w agrotechnice rzepaku.

Pierwszą okazją do zastosowania adiuwantów jest zabieg zwalczania chwastów substancjami doglebowymi zaraz po siewie rzepaku, czy też z herbicydami w kukurydzy. W tych sytuacjach Zalecamy stosowanie Hurricane SOIL. Jest to nowość na polskim rynku, natomiast jest on dobrze znany francuskim farmerom. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie wysokiej koncentracji nanoszonych herbicydów w strefie kiełkowania chwastów, zapewniając ich długą skuteczność. Zapobiega on również wpłukiwaniu herbicydu w głębsze warstwy gleby co ogranicza wszelakie fitotoksyczności herbicydów w stosunku do rośliny uprawnej. Jego działanie jest szczególne ważne w mokrych latach z dużą ilością opadów, gdy Hurricane SOIL znacząco ogranicza występowanie fitotoksyczności na roślinie uprawnej. Sztandarowym przykładem jest tu zapobieganie występowania przebarwień liści rzepaku spowodowane pobraniem przez młode rośliny nawet niewielkich ilości chlomazonu.
Poza działaniem w glebie Hurricane SOIL usprawnia również wykonanie zabiegu ochrony poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego kropli cieczy roboczej oraz zapewniając jej równomierny rozkład, przez co nawet bardzo gruzełkowata gleba zostaje dokładnie pokryta herbicydem.  Podczas gdy zabieg wykonywany jest przy wietrznej pogodzie Hurricane SOIL ogranicza zwiewanie cieczy roboczej. Efekt ten jest spowodowany tym, że krople powstałe za rozpylaczem są bardziej homogeniczne, przez co nie tworzy się najmniejsza frakcja kropli - tych, które są najmocniej zwiewane przez wiatr. Ma to szczególne znacznie przy wykonywaniu zabiegów herbicydowych, gdy na sąsiednim polu znajduje się uprawa wrażliwa na dany herbicyd. Rekomendowana dawka wynosi od 0,05% do 0,1%.- - w praktyce oznacza to 100 ml Hurricane SOIL na 1ha uprawy.

Jesienne odżywienie rzepaku w składniki pokarmowe jest kluczowym momentem decydującym o odpowiednim przezimowaniu oraz o jakości i szybkości rozwoju wiosennego. Do podstawowych składników, jakie należy dostarczyć dolistnie należą: fosfor, bor oraz inne mikroelementy. Niestety ze względu na ich właściwości chemiczne, rolnicy często mają problem z ich mieszalnością. Ich połączenie powoduje przeważnie powstawanie wytrąceń, kłaczków lub galaretowatych zawiesin. Problem ten szczególnie nasila się w tych rejonach gdzie woda jest twarda, czyli zawiera duże ilości antagonistycznych jonów wapnia, żelaza, magnezu i manganu, oraz ma wysokie pH. Woda taka bardzo negatywnie oddziaływuje na nawozy oraz substancje aktywne środków ochrony roślin. Zawarte w wodzie antagonistyczne jony wapnia, powodują łączenie się z nimi agrochemikaliów, tworząc w rezultacie nieaktywne kompleksy, które nie są w stanie wnikać do rośliny. Bezpieczny przedział pH cieczy użytkowej generalnie waha się pomiędzy pH 5,5 a 6,5, natomiast woda używana do opryskiwania roślin ma średnio pH 7,6-8,2. Jest to, więc zbyt wysoka wartość, przez co już podczas sporządzania cieczy roboczej następuje degradacja hydrolityczna części substancji aktywnej środków ochrony roślin.
Pomocą w takich sytuacjach jest adiuwant oraz kondycjoner wody w jednym ISOTAK PRO+. Dzięki swoim właściwościom ISOTAK PRO+ obniża pH wody oraz eliminuje negatywne działanie jonów wapnia, żelaza, magnezu i manganu wydłużając skuteczne działanie substancji aktywnej. Dzięki poprawie właściwości wody uzyskujemy idealną mieszalność nawet tak problematycznych nawozów jak fosfor, bor oraz mikroelementy. Dodatkowo znacząco obniżając ich wzajemne oddziaływanie na poziomie chemicznym. ISOTAK PRO+ posiada również funkcję adiuwantu, gdzie poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego kropli zapewnia idealne pokrycie roślin. Natomiast dzięki zawartości amin tłuszczowych, które są o 40 razy mniejsze od helatów EDTA, zapewnia odpowiednie wchłanianie i transport w roślinie wszelkiego rodzaju nawozów dolistnych oraz preparatów systemicznych.
Trzecim adiuwantem jest Hurricane PRO+ pełniącym funkcję przylepiacza, do tej pory głównie stosowany w zabiegach T2 i T3 w zbożach. Pozwala unikać strat agrochemikaliów dzięki odporności na zmywanie (przez opady deszczu), a także ściekanie i odbijanie kropli podczas oprysku, dzięki czemu niemal cały fungicyd trafia idealnie w strefę kłosów i liści zbóż. HURRICANE PRO+ to adiuwant poprawiający skuteczność agrochemikaliów. Jest to niejonowy środek zwilżający na bazie naturalnej żywicy sosny, zapewnia lepsze pokrycie liści substancją aktywną, zmniejszając napięcie powierzchniowe kropli wody. Dzięki zdolnościom rozprzestrzeniania umożliwia dotarcie cieczy roboczej w miejsce nie dostępne dla bezpośredniego oprysku, umożliwia także dokładne pokrycie szkodników żerujących na dolnej stronie liści (np. mszyce) maksymalizuje efektywność wykonanego zabiegu insektycydowego. Dodatkowo żywica sosny pozostawiając na liściu mikrofilm organiczna ponowne nalatywanie i rozwój szkodników na uprawie.

Zalecana dawka: 100 ml HURRICANE PRO+ na 200 l wody/ha

W tym roku do grona Klientów zadowolonych z adiutantów SDP dołączyło gospodarstwo Rolne Pana Pawła Ciesielskiego z miejscowości Borowo Kolonia w województwie śląskim. Pan Paweł gospodaruje na powierzchni 180 ha, z czego około 60 ha to uprawa rzepaku. Dzięki zastosowaniu w tym roku Hurricane SOIL nie zaobserwowano żadnych przebarwień liści spowodowanych chlomazonem pomimo opadów podczas wschodów rzepaku. Natomiast ISOTAK PRO+ przy jesiennym oraz wiosennym zabiegach jest już w tym gospodarstwie standardem.PROCAM
PROCAM Polska to europejski lider dystrybutorów środków do produkcji rolniczej. Od 40 Lat PROCAM Group dostarcza wysokiej jakości środki ochrony roślin, nawozy i materiał siewny rolnikom, sadownikom oraz producentom warzyw. Doradcy agrotechniczni PROCAM działający w kilkudziesięciu oddziałach w całej Polsce doradzają i pomagają uzyskać najwyższe plony, optymalizując koszty produkcji.
© 2017 PROCAM Polska Sp. z o.o.
Wróć do spisu treści